2025. Rok z kinem Azji Vol. 2 od lutego sięga po kinematografię na którą tak wielu czekało. Południowa Korea szturmem zdobyła świat filmu, muzyki i mody, w tempie o którym nikomu się nie śniło. Ale netflixowe hity i wyprzedane trasy k-popowych boysbandów poprzedziło ćwierćwiecze obecności koreańskich tytułów na festiwalach filmowych i wybitnego kina gatunkowego w światowych kinach. Wspólnie przyjrzyjmy się ostatnim dekadom tej historii sukcesu. 13 lutego Pieta, 25 lutego Zombie Express, 4 marca Oldboy, 12 marca Parasite. Więcej tytułów już wkrótce!
Dzień przed premierą Mickey 17 przypominamy dzieło Joon-Ho Bonga, które ostatecznie wpisało koreańskiego reżysera do kanonu kina. Nagrodzony czterema Oscarami film Parasite w momencie premiery w 2019 roku wywołał furorę, a dla wielu widzów po dziś dzień pozostał ich ulubionym filmem. Prelekcję przed seansem w ramach Roku z kinem Azji vol. 2 wygłosi filmoznawca Wojciech Tutaj.
„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon Ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy - dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów - są w stanie po to wszystko sięgnąć.
Wojciech Tutaj - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Krytyk i dziennikarz filmowy związany m.in. z portalem Filmweb, Miesięcznikiem Kino, Magazynem Filmowym SFP czy Tygodnikiem Przegląd. Specjalizuje się we współczesnym kinie chińskim. Wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych w 2020 r.