Premiera płyty Bardo Thodol Ignacego Zalewskiego

Prezentacja w Dolby Atmos i spotkanie z twórcami

Bardo Thodol, czyli wyzwolenie poprzez słuchanie to utwór Ignacego Zalewskiego na sześcioosobowy zespół wokalny, klarnet solo, perkusję solo i zespół instrumentalny do słów Karmy Lingpy z Tybetańskiej Księgi Umarłych w poetyckim tłumaczeniu Mateusza Żaboklickiego.

Tematem dzieł – zgodnie z przesłaniem tybetańskiej księgi – są stany emocjonalne, stany przejściowe („bardo”), których doświadcza umysł, świadomość osoby umierającej; to „stan co trwa tylko tyle”. Jak podkreśla kompozytor, Bardo Thodol „nie jest utworem o śmierci i drodze do wyzwolenia. Jest utworem o wszystkim, co składa się na ten stan, o każdym »między«, które przeżywamy, o każdej małej walce, którą toczymy na co dzień, o każdym małym przestrachu, który udaje nam się opanować. Każda chwila spokoju i jasności, którą udaje nam się osiągnąć, ciąg projektowanych przez nas na bieżąco zdarzeń, których się lękamy, a które płyną z wewnątrz, z psychiki – o tym również traktuje ta muzyka”. To muzyka „do słuchania”.

Bezpośrednią inspiracją do skomponowania tego utworu były ostatnie rozmowy Ignacego Zalewskiego z Marcinem Błażewiczem, kompozytorem, profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dotyczące filozofii buddyjskiej, NDE (near death experience) i neuronauk. I choć dzieło nie jest dedykowane Błażewiczowi, to jego woła się po imieniu tam, gdzie instrukcja tego wymaga.

Wykonawcy:

proMODERN – sekstet wokalny muzyki współczesnej

Andrzej Ciepliński – klarnet

REKLAMA – WIĘCEJ PONIŻEJ

Leszek Lorent – perkusja

Chopin University Modern Ensemble

Przemysław Zych – dyrygent

Prowadzenie spotkania: Ewa Szczecińska (Polskie Radio, Dwójka)

Sobota, 5 kwietnia 2025 roku

godz. 18.00

UMFC, Sala Audytoryjno-Kinowa im. Karola Szymanowskiego

wstęp wolny (obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w księgarni Chopin University Press)

REKLAMA – WIĘCEJ PONIŻEJ

Patronat medialny: Polskie Radio

Nagrania zrealizowano 5 i 6 lipca 2023 roku, w sali koncertowej UMFC.

Realizacja nagrania: Małgorzata Szymańska, Igor Szymański, Marcin Studniarz, Katarzyna Kołecka

Montaż, mastering: Małgorzata Szymańska, Igor Szymański

Nota programowa: Ignacy Zalewski

Redakcja językowa: Jakub Jakubaszek

Tłumaczenie tekstów: Żaneta Pniewska

Zdjęcia: Mateusz Żaboklicki

Projekt graficzny i skład: Maciej Grochot

Redaktor wydawca, producent wykonawczy: Emilia Dudkiewicz

Numer katalogowy albumu: UMFC CD 221

REKLAMA – WIĘCEJ PONIŻEJ
Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.
We use cookies and similar technologies on our website to enhance your experience and personalize content and ads. By continuing to use our website/app, you consent to the use of these technologies and the processing of your personal data for personalized and non-personalized advertising. By clicking 'Accept', you consent to the use of cookies and the processing of your data as described above.