Spotkanie i dialog różnych kultur jest tematem tego niezwykłego wydarzenia. Bilety na Sounds of Surrender już w sprzedaży!
Kanony europejskiej muzyki skrzypcowej - muzyka Paganiniego, Ysaÿe i Bacha, interpretowana przez Guido Sant‘Anne, brazylijską wschodzącą gwiazdę skrzypiec i z drugiej strony wirtuoz bandoneonu Omar Massa, przybliżający kulturę rodzimego Tango Nuevo z Buenos Aires polskiej publiczności we współpracy z polskim gitarzystą, Jerzym Chwastykiem. Jako punkt odniesienia i element łączący wszystkie te kultury – muzyka Chopina i melancholia brazyliskiego kompozytora Heitora Villi-Lobosa, odnosząca się do europejskiej tradycji muzycznej (Bacha i Chopina).
Celem koncertu jest chęć pokazania bogactwa kulturalnego Europy z uwzględnieniem polskiego akcentu i dzieł nawiązujących do dziedzictwa europejskiego i powstałych pod jego wielkim wpływem. Zetknięcie kanonu europejskiej muzyki z twórczością Omara Massy prezentuje ciekawą grę barw i stylów. Omar Massa to kompozytor, który tworzy pomosty do muzyki klasycznej za pomocą własnych kompozycji, nie tracąc przy tym wewnętrznej melancholii prawdziwego tanga nuevo. Massa katapultuje muzykę Buenos Aires w XXI wiek. Inspirowane muzyką Strawińskiego czy Bartoka pejzaże dźwiękowe łączą się tu nieraz z wybuchowymi i temperamentnymi gestami i zarazem tworzą melancholijną aurę rodem z Buenos Aires.
Z okazji polskiej prezydentury w Radzie UE wydarzenie to ma na celu ukazanie znaczenia dziedzictwa kulturalnego Polski na tle Europy poprzez zaczerpnięcie z niezwykle bogatego potencjału wykonawczego polskich wybitnych muzyków w zestawieniu z polskim i międzynarodowym programem, ukazującym wielokulturowość muzyki i we współpracy z wybitnymi muzykami i wschodzącymi gwiazdami światowej sceny muzycznej.
Wydarzenie ma wzmacniać poczucie jedności, solidarności w coraz bardziej spolaryzowanym świecie, aktywizować społeczność lokalną - przede wszystkim dzieci, młodzież, studentów i seniorów i pokazać, że doświadczanie muzyki innych kultur zwiększa tolerancję i empatię kulturową.
Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE, patronatem honorowym Ambasady Argentyny w Polsce i na Litwie i patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca.
Guido Sant’Anna, urodzony w 2005 roku w São Paulo, zyskał międzynarodowe uznanie w 2022 roku, wygrywając konkurs im. Fritza Kreislera w Wiedniu jako pierwszy południowoamerykański skrzypek. W 2023 roku zadebiutował w Europie z hr-Sinfonieorchester Frankfurt. Sant’Anna współpracuje z orkiestrami na całym świecie, m.in. z Danish Philharmonic Orchestra i Helsinki Philharmonic. W 2024 roku otrzymał LOTTO-Förderpreis. Studiuje w Kronberg Academy u Mihaeli Martin.
Jerzy Chwastyk, uznawany za „mistrza oddechu i linii wokalnej na gitarze” (Pizzicato Magazine), zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach, m.in. Concurso Sigall w Chile, Concurso Fernando Sor w Madrycie oraz na Konkursach im. Andresa Segovii w Linares i La Herradurze. Jego repertuar obejmuje zarówno klasyczne, jak i innowacyjne projekty muzyczne. Chwastyk współpracował z Hannsem Zischlerem i Omarem Massą. Jest również dyrektorem artystycznym festiwalu Sounds of Surrender.
Omar Massa, kompozytor i bandoneonista urodzony w Buenos Aires w 1981 roku, jest jednym z czołowych artystów Tango Nuevo i bandoneonu. Mieszka w Berlinie od 2019 roku. Zyskał międzynarodowe uznanie, otrzymując nominacje do nagród „Opus Klassik”, „Preis der deutschen Schallplattenkritik” oraz „International Classical Music Awards”. Współpracował z takimi artystami jak Placido Domingo, Jonas Kaufmann i Daniel Hope. W 2023 roku otrzymał nagrodę Bandoneon Prize w Krefeld. Jego trasy koncertowe mają znaczenie kulturalne dla Argentyny.
17:45 - 18.30
Panel dyskusyjny i rozmowa z artystami koncertu i p. Alicią Irene Falkowski, Ambasadorką Argentyny
19.00 - 19.15
Spotkanie informacyjne na temat programu koncertu
19.15 - 20.00 I część koncertu
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Andante & Allegro z Sonaty a-moll nr 2 BWV 1003
Heitor Villa-Lobos (1887-1959) – Aria z "Bachianas Brasileiras nr.5"
Enrique Granados (1867-1916) – Danza espanola nr 5, „Andaluza“
Eugène Ysaÿe (1858-1931) - Sonata No. 5 G-dur, Op. 27
Niccolo Paganini (1782-1840) – Cantabile
Heitor Villa-Lobos (1887-1959) – Prelude no. 1
Fryderyk Chopin (1810-1849) – Nocturne cis-moll op. Posthumous
Astor Piazzolla (1921-1992) – Adios Nonino
20.00 - 20.15 Przerwa
20.15 - 20.25
Spotkanie informacyjne na temat programu II części koncertu
6. 20.25 - 21.15
II część koncertu
Astor Piazzolla (1921-1992) – Histoire du Tango
Omar Massa (1982-) - Tango Legacy
Astor Piazzolla (1921-1992) – Escualo
Astor Piazzolla (1921-1992) – Libertango