„Człowiek z Manufaktury” to epicka saga, której akcja rozgrywa się w burzliwych czasach łódzkiej metropolii. Spektakl otwiera pierwszy akt, ukazujący życie XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego, znanego jako król bawełny. Centralnym punktem jest strajk robotników w 1892 roku, znany jako bunt łódzki. Drugi akt przenosi nas o sto lat do przodu, na przemianę wieków XX i XXI, gdzie śledzimy losy dyrektora fabryki "Poltex" po upadku PRL-u oraz walkę o przyszłość Manufaktury, obecnie europejskiej sławy. Historia pełna jest metafizycznych refleksji o życiu, śmierci i wiecznej walce między dobrem a złem. Premiera spektaklu w przestrzeni Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze, odnowionej i przekształconej z postindustrialnej przestrzeni w centrum kultury, była wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla miasta.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu »Muzyka«, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Nadzwyczajna ZŁOTA MASKA w sezonie 2018/2019 została wręczona Teatrowi Wielkiemu za historyczne znaczenia projektu konkursu na operę współczesną „Człowiek z Manufaktury”, zwieńczony spektakularną premierą na scenie teatru oraz pokazem plenerowym na Rynku Manufaktury, który okazał się wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim.