Koncert finałowy 25. "Kolorów Polski" - 31.08.2024

  • Muzyka
  • Klasyka
  • 55
  • (0)0 głosów

Koncert Finałowy 25. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

Zespół jazzowy w składzie:

  1. Sławek Jaskułke – fortepian
  2. Emil Miszk – trąbka
  3. Michał Ciesielski – saksofon altowy
  4. Radek Nowicki – saksofon tenorowy
  5. Dominik Łukaszczyk – puzon
  6. Filip Arasimowicz – kontrabas
  7. Alan Kapołka – perkusja

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

  1. Szymon Morus – dyrygent

W programie:

  1. Sławek Jaskułke„Royal Symphonic Jazz Suite” (prawykonanie)

Trudno sobie wyobrazić bardziej atrakcyjne zamknięcie „Kolorów Polski” niż koncert z prawykonaniem specjalnie na tę okazję zamówionej kompozycji. To już tradycja, że na zakończenie wakacyjnego wędrowania powracamy do Filharmonii Łódzkiej, by z udziałem Orkiestry Symfonicznej i zaproszonych gości domknąć dobiegającą końca edycję, a tym samym zaprosić na nowy artystyczny sezon filharmonii.

Finałowy występ będzie prawykonaniem „Royal Symphonic Jazz Suite” Sławomira Jaskułke. Według samego kompozytora utwór ma być wędrowną opowieścią zapisaną w nutach. Dla Jaskułke proces twórczy jest swego rodzaju podróżą, meandrycznym procesem tworzenia poszczególnych struktur kompozycji. Podobnie jak nad całym festiwalem, także i nad nowym utworem unosi się radosny duch.

Całość składa się z sześciu rozbudowanych i wewnętrznie zróżnicowanych części. Ta wielowątkowość jest charakterystyczną cechą warsztatu kompozytora − słychać tu także inspiracje muzyką XX wieku, pobrzmiewają echa Bartóka, Prokofiewa, Debussy’ego i Ravela. W wykonaniu uczestniczyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Szymona Morusa oraz jazzowy septet.

Jak podkreśla Jaskułke, obie płaszczyzny brzmieniowe, oba dźwiękowe światy tworzą ze sobą nierozerwalną całość, wtapiają się w siebie, współgrają, nieustannie się przenikają. Duże składy to jego żywioł, otwierający ogromne możliwości łączenia barw i harmonii. Oprócz obchodów 25-lecia „Kolorów Polski”, Jaskułke świętuje również 25-lecie swojej twórczości, co doskonale wpisuje się w tegoroczną, odświętną aurę festiwalu.

W prawykonaniu kompozycji weźmie udział sam twórca wraz z zaproszonymi muzykami, z którymi chętnie współpracuje przy różnych projektach. Sławomir Jaskułke, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, jest artystą, którego twórczość trudno jednoznacznie zaklasyfikować. Sięga do inspiracji jazzem, ale także muzyką ilustracyjną czy kontemplacyjną, co pokazał choćby podczas zeszłorocznej edycji „Kolorów Polski”, gdzie w tumskiej archikolegiacie prezentował utwory ze swoich autorskich płyt. Chętnie występuje razem z Szymonem Morusem, dyrygentem młodego pokolenia, założycielem Orkiestry Kameralnej Progress, także związanym z gdańską uczelnią. Wielokrotnie zaprasza do współpracy z zespołem muzyków różnych estetyk, realizując autorskie projekty czy dokonując prawykonań dzieł młodych kompozytorów.

Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.