"KAJTUŚ CZARODZIEJ"
Balet na motywach powieści Janusza Korczaka | chor. Zuzanna Dinter
O SPEKTAKLU
Inspiracją dla powstania spektaklu jest powieść Janusza Korczaka dla dzieci, wydana w roku 1934. Opowiada o świecie wyobraźni dziecięcej, spełnianiu marzeń i o dojrzewaniu. Wykorzystanie tradycyjnej muzyki żydowskiej jest ukłonem w stronę narodowości Janusza Korczaka. W wyzwolonej Polsce lat 20/30 XX w. kultura polska i żydowska przenikały się.
Akcja spektaklu osadzona jest w realiach przedwojennej Warszawy. Bohaterem jest Kajtuś - młody chłopiec, którego marzeniem jest stać się Czarodziejem. Kajtusia cechuje ambicja, upór w dążeniu do celu i ciekawość świata. Marzenie spełnia się! Nie zawsze w czarowaniu towarzyszy Kajtusiowi rozsądek. Zaczarowanie rzeczywistości ma swoje coraz większe konsekwencje. Młody Czarodziej nie chce czynić zła, wręcz przeciwnie, ale orientuje się, że brak mu doświadczenia i możliwości przewidywania konsekwencji. Za sprawą jego czarów wybuchają wielkie awantury w Warszawie. Ścigany opuszcza miasto rodzinne. Podróż przez świat pełen jest przygód i szczęśliwych, i trudnych. Najważniejsze, że Kajtuś uczy się co w życiu jest wartościowe i jak mądrze ulepszać świat.
Produkcja: Kielecki Teatr Tańca
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca