Natalia Juśkiewicz to polska skrzypaczka, która zrewolucjonizowała portugalskie Fado. Jest jedyną cudzoziemką uwzględnioną w prestiżowej antologii „200 lat portugalskiego Fado”. Jej niezwykłe umiejętności i artystyczna pasja łączą w sobie tradycyjne dźwięki fado z niepowtarzalnym brzmieniem skrzypiec, co czyni jej koncerty wyjątkowym doświadczeniem muzycznym.
Swój autorski projekt pt. „Um Violino no Fado” (Skrzypce w Fado), Natalia Juśkiewicz postanowiła zrealizować w 2010 roku. Koncept polegał na nagraniu płyty z muzyką Fado, w której po raz pierwszy tradycyjny głos ludzki został zastąpiony dźwiękiem skrzypiec. Pomysł miał przede wszystkim złożyć hołd portugalskiemu Fado i połaczyć dwa wszechświaty, liryczne, pełne emocji misterium w interpretacji skrzypaczki klasycznej. Debiut na żywo odbył się podczas inauguracji TEDx Lisboa – Technology, Entertainment and Design, międzynarodowej konferencji naukowej, gdzie prezentowane są oryginalne projekty.
To autorski projekt zrealizowany przez Natalię Juśkiewicz w 2010 roku,
polegający na nagraniu płyty z muzyką fado, w której po raz pierwszy tradycyjny głos ludzki został zastąpiony dźwiękiem skrzypiec. Natalia Juśkiewicz zrewolucjonizowała tym samym portugalskie Fado. Jako jedyna cudzoziemka jest wpisana do antologii „200 lat portugalskiego Fado”.
Ten oryginalny pomysł miał przede wszystkim złożyć hołd portugalskiemu Fado i połaczyć dwa wszechświaty, liryczne, pełne emocji misterium w interpretacji skrzypaczki klasycznej.
Debiut na żywo odbył sie podczas inauguracji TEDx Lisboa - Technology, Entertainment and Design, międzynarodowej konferencji naukowej gdzie prezentowane sa oryginalne projekty.
Projekt "Um Violino no Fado" spotkał się z dużym uznaniem publiczności portugalskiej, co znalazło swój wyraz w zaproszeniu artystki na liczne występy w Portugalii jak również na prestiżowy koncert z Chińską Orkiestrą w Makao, upamiętniający 500-letnią obecność Portugalczyków w Oriencie. Było to wyjatkowe wydarzenie w życiu kulturalnym byłej kolonii portugalskiej.
Natalia Juśkiewicz otrzymała wiele nagród i wyróżnien, m.in. za najlepszy projekt roku 2010, prestiżową nagrodę "Rewelacja w Fado".
Artystka, jako jedyna cudzoziemka została upamiętniona w dwutomowej Antologii fado 200 lat portugalskiego fado, wydanej w 2011 r..
Fado "Com que Voz" zostało włączone do polskiej edycji albumu zatytułowanego "Pelo Amor do Fado" - "Z miłości do Fado".
Po ogłoszeniu przez UNESCO fado dziedzictwem ludzkości skrzypaczka wzięła udział w dorocznej Gali Amalia, u boku największych sław tego gatunku muzyki.
Występy artystki uświetniły wydarzenia związane z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej, organizowane prze Ambasadę Polski w Portugalii.
W 2011 r. Natalia Juśkiewicz wydała swoją pierwszą płytę, zatytułowaną „Um Violino no Fado” (Skrzypce w fado), której uroczysta premiera odbyła sie w prestiżowym Muzeum Fado w Lizbonie. Płyta wkrótce po publikacji znalazła się na pierwszym miejscu list sprzedaży
Skrzypaczka miała zaszczyt wystąpić dla Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego w czasie jego ostatniej oficjalnej wizyty w Portugalii prezentując utwory ze swojej płyty.
Projekt "Um Violino no Fado" został wpisany na listę najlepszych projektów artystycznych 2011-2012 przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski.
Od 2013r. artystka prezentuje corocznie swój projekt "Um Violino no Fado" występując na prestiżowych scenach Portugalii, Francji (w tym m.in. występ z legendą portugalskiego Fado – wspaniałym artystą Carlos do Carmo w Paryżu i koncert na Sorbonne Nouvelle), Polski i Niemiec.