103. odsłonę Salonu Poezji poświęcimy postaci Zbigniewa Herberta, jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku. Jego wiersze zinterpretuje Lech Dyblik, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Nie zabraknie wyjątkowej oprawy muzycznej. Jakub Badurka z Teatru Muzycznego w Gdyni wykona kilka piosenek ze spektaklu pt. HERBERT – zaśpiewany, którego premiera odbyła się w 2022 roku z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Artyście towarzyszyć będą gitarzysta Mateusz Otczyk z Teatru Muzycznego w Gdyni oraz pianista Jakub Czerski z Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Lech Dyblik jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Na scenie zadebiutował w 1981 roku w spektaklu O poprawie Rzeczpospolitej w reżyserii Adama Hanuszkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie. Później można go było zobaczyć m.in. w przedstawieniach: Horsztyński (reż. R. Peryt), Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale oraz Bracia Karamazow (oba w reż. J. Krasowskiego), Pan Tadeusz, Leśmian (interpretacje) i Śpiewnik domowy (wszystkie w reż. A. Hanuszkiewicza) oraz Mazepa (reż. B. Michalik). Na dużym ekranie zadebiutował w 1982 roku w Nocy poślubnej w biały dzień w reżyserii Jerzego Gruzy. Następnie zagrał w takich filmach jak: Pułkownik Kwiatkowski (reż. K. Kutz), Kiler (reż. J. Machulski), Pan Tadeusz i Zemsta (oba w reż. A. Wajdy), Wesele, Dom zły, Róża, Wołyń i Drogówka (wszystkie w reż. W. Smarzowskiego), Na bank się uda (reż. Sz. Jakubowski) czy Chłopi (reż. DK Welchman, H. Welchman). Szerokiej publiczności znany jest z występów w wielu serialach, m.in.: Świecie według Kiepskich, Blondynce oraz Barwach szczęścia.
Jakub Badurka ukończył Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Z Teatrem Muzycznym w Gdyni związany jest od 2016 roku, gdzie zadebiutował rolą Rocky’ego Gravo w przedstawieniu dyplomowym pt. Czyż nie dobija się koni. Obecnie można go oglądać w kilku tytułach: Quo vadis, Wiedźminie, Lalce i Chłopach (wszystkie w reż. W. Kościelniaka), Something rotten, czyli coś się psuje (reż. T. Dutkiewicz), Skrzypku na dachu (reż. J. Gruza), Mistrzu i Małgorzacie (reż. J. Józefowicz) czy Dziewczynach z kalendarza (reż. J. Szydłowski). Na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu gra Jana w Kombinacie, spektaklu z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.
Salon Poezji z udziałem Lecha Dyblika odbędzie się 22 lutego o godz. 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a o godz. 17:00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem bilety@teatr-muzyczny.pl.
Salony Poezji dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie.