Sala Wielka: bilety: 7 zł
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta
Spotkanie „Polska na terapii” ma być rozmową na temat wielorakiej ekspansji terapii. Od dekady rozrasta się wiedza i słownik terapeutyczny (trauma, stres, symptom, syndrom jako kluczowe pojęcia oboczne) i rozwija się rynek usług (arteterapia, aromaterapia, audioterapia, psychoterapia, terapie rodzinne i małżeńskie, terapie zawodowe, terapia i rozwój osobowy). Pytanie wyjściowe jest proste: z czego ten rozwój wynika? Podczas dyskusji spróbujemy zastanowić się także nad tym, czy język terapeutyczny powoduje zmianę koncepcji człowieka? (Wydaje się, że terapie przeprowadzają nas od „charakteru” do „osobowości” – jakie to ma konsekwencje?) Czy w obrębie myślenia terapeutycznego zmienia się koncepcja społeczeństwa? (czy przechodzimy od myślenia kategoriami większości i aktywizmu do „grup straumatyzowanych” i troski o rozwój osobowy?).
Można się obawiać, że najszerszym skutkiem rozrostu myślenia terapeutycznego będzie „jeszcze mniej społeczeństwa” (tak zresztą mógłby brzmieć alternatywny tytuł spotkania). Kwestia następna: czy dyskurs terapii współdziała z emancypacją, czy też raczej ją pochłania i neutralizuje? Jak w języku terapii wyrażane są nierówności ekonomiczne i prawne, przejawy dyskryminacji i niesprawiedliwości? Czy kultura terapii daje szanse tworzenia wiązań społecznych? Czy jest w niej jakaś potencja dla działań emancypacyjnych?
PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI – historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, pracownik Instytutu Filologii Polskiej (UAM), dyrektor Centrum Humanistyki Otwartej. Laureat Nagrody im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki. Wydał m.in. „Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości”(2007), „Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje” (2009), „The Remnants of Modernity. Two Essays on Sarmatism and Utopia in Polish Contemporary Literature” (2015), „Poruszona mapa” (2016). W ubiegłym roku ukazały się „Rozbieżne emancypacje. Przewodnik po prozie 1976‒2020”.
BOGDAN DE BARBARO – psychiatra, psychoterapeuta, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W latach 1993– 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ. W latach 2016–2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie. Jest autorem, współautorem i redaktorem artykułów oraz książek z zakresu psychiatrii i psychoterapii, m.in. „Pacjent w swojej rodzinie” (1997); „Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny” (1999); „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii” (z Szymonem Chrząstowskim, 2011); „Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem” (z Wojciechem Drathem, 2022); „Po co światu psychoterapia” (2023). Ostatnio ukazała się książka „Swoją drogą... Bogdan De Barbaro w rozmowie z Justyną Dąbrowską”.
AGNIESZKA GRAFF – kulturoznawczyni i publicystka, profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, badaczka feminizmu i antyfeminizmu. Jej książki to m.in.: „Świat bez kobiet” (2001, 2021), „Rykoszetem” (2008), „Matka feministka” (2014) oraz „Kto się boi gender?” (2021, z Elżbietą Korolczuk). Publikowała m.in. w „Signs”, „Public Culture”, „East European Politics and Societies”, „Feminist Studies”, „JMEH”, „Czasie Kultury”, „Tekstach Drugich” i „ER(R)GO” Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, współorganizatorka Kongresu Kobiet, pisuje do OKO.Press i „Wysokich Obcasów”. Autorka polskiego przekładu „Własnego pokoju” Virginii Woolf.
ZAMEK ROZMAWIA to nowy cykl spotkań w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Wyrósł z jednej strony z potrzeby żywego reagowania na to, co dzieje się wokół nas i o czym jeszcze nie napisano w książkach. A z drugiej – z pragnienia przeciwnego: rozmowy o istotnych zagadnieniach, która nie jest dyktowana rytmem nowości książkowych. A także z poczucia, że ciekawe spotkania dzieją się na styku dziedzin, dyscyplin, języków. Wierzymy, że w chaosie i gąszczu informacji i dezinformacji, w którym wszyscy giniemy, ważne jest stworzenie miejsca do poważnej i ważnej rozmowy. Rozmowy długiej i na temat.
Chcemy, by Zamek Rozmawia był przestrzenią otwartej, żywej dyskusji. Naszymi gośćmi będą autorzy i autorki ważnych książek, eksperci, badacze, ale w sposób szczególny do rozmowy, współmyślenia i współtworzenia tych spotkań zapraszamy publiczność m.in. poprzez proponowanie tematów do kolejnych rozmów.