Tryptyk rzymski w interpretacji Stanisława Soyki oraz inne poematy Karola Wojtyły w wykonaniu Mai Komorowskiej zabrzmią 26 marca w Auli UAM. Organizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu wieczór poświęcony pamięci Jana Pawła II będzie częścią obchodów 20. rocznicy jego śmierci. W sprzedaży są już dostępne bilety na to wydarzenie.
Poemat Tryptyk rzymski ukazał się w 2003 r. w sześciu językach: polskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Od tego czasu interpretowany był przez najznamienitszych aktorów scen polskich, a jego fragmenty stanowiły inspirację dla kompozytorów, muzyków, twórców filmowych reprezentujących bardzo różne artystyczne przestrzenie.
W 2003 roku Stanisław Soyka – znakomity kompozytor, pianista i wokalista jazzowy, ale też odważny i czuły interpretator poezji Miłosza, Szymborskiej, Staffa, Osieckiej - wydał album Tryptyk rzymski będący muzyczną interpretacją poezji papieża. I właśnie materiał z tej płyty usłyszymy 26 marca w Auli UAM. – Czytałem „Tryptyk” kilka tygodni, szukając klucza, aż w końcu przyszedł moment, że go znalazłem. Zacząłem czuć i słyszeć muzykę – tak o spotkaniu z twórczością papieża Stanisław Soyka opowiadał w jednym z wywiadów. - Mam uczucie, wręcz przekonanie, że to nie ja pisałem muzykę. Prowadziło mnie słowo za słowem, zdanie za zdaniem. Jednym słowem byłem prowadzony... działaniem Ducha Świętego – pisał w innym miejscu.
Tryptyk rzymski Jana Pawła II to medytacje - jak zaznaczył sam Autor. Trzy części utworu są ze sobą powiązane przede wszystkim osobistymi zwierzeniami myśli i przeżyć Ojca Świętego. W Tryptyku mówi językiem poetyckim o swoim zdziwieniu człowiekiem i światem.
Wspólnie z muzykiem wystąpi wybitna aktorka teatralna i filmowa Maja Komorowska, która przeczyta trzy poematy Karola Wojtyły: „Pieśń o blasku wody” z 1950 roku, „Rozważanie o śmierci” z 1975 roku oraz „Odkupienie szuka twego kształtu, by wejść w niepokój wszystkich ludzi” z 1978 roku.
Stanisław Soyka należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, o tęsknocie i spełnieniu, o problemach współczesnego świata. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny, przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków. Na swoim koncie ma dziesiątki autorskich pieśni, skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i nie tylko.
Maja Komorowska w 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. Trzy lata później zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Występowała w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie, Teatrze13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu (w 1962 roku przekształcony w Teatr Laboratorium we Wrocławiu), Teatrze Współczesnym oraz Polskim we Wrocławiu, a od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie. Współpracowała m.in. z Erwinem Axerem, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim i Maciejem Englertem. Aktualnie gra gościnnie w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w „Szczęśliwych dniach” Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery oraz także gościnnie w „Aniołach w Ameryce” Tonyego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze i w tym samym teatrze, we „Francuzach” i w „Elisabeth Costello”. Na dużym ekranie zagrała w filmach Krzysztofa Zanussiego (m.in. „Bilans kwartalny”, „Rok spokojnego słońca”, „Cwał”), Andrzeja Wajdy („Wesele”, „Panny z Wilka”, „”Katyń”), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog I”) czy Tadeusza Konwickiego („Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawa”). W Akademii Teatralnej w latach 1983-2016 wyreżyserowała wiele dyplomów, m.in. „Przy stole” według Antoniego Czechowa, „Wesele” według Stanisława Wyspiańskiego czy „Panny z Wilka” według Jarosława Iwaszkiewicza. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji. Jest laureatką wielu polskich i zagranicznych nagród za wybitne kreacje aktorskie (m.in. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Cypriana Norwida „Dzieło Życia”).