Wykonawcy
Stathis Karapanos | flet, dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Program
Gioachino Rossini
Uwertura do opery Wilhelm Tell
Mikis Theodorakis
Suita z muzyki do filmu Grek Zorba
przerwa
Ottorino Respighi / Gioachino Rossini
Suita z baletu La Boutique fantasque
Wilhelm Tell to na poły legendarny szwajcarski bohater z początku XIV wieku, zapamiętany za swój sprzeciw wobec tyranii. Jego historia stała się kanwą dzieł literackich, a także ostatniej opery Gioachina Rossiniego skomponowanej dla Paryża w 1829 roku. Często wykonuje się samodzielnie efektowną, ilustracyjną uwerturę do tego dzieła, jedną z najbardziej kochanych symfonicznych miniatur.
Po wycofaniu się z życia operowego Rossini stworzył m.in. żartobliwy cykl fortepianowy Péchés de vieillesse („Grzechy starości”) i to właśnie utwory tam zawarte posłużyły za kanwę baletu La Boutique fantasque wystawionego (1919) w Londynie w choreografii Léonide’a Massine’a. Barwnej orkiestracji dokonał (później zaś opracował muzykę baletową w formie suity) włoski kompozytor Ottorino Respighi, który w dobie estetycznych przemian początków XX wieku pozostawał wierny neoromantycznemu językowi muzycznemu.
Zmarły w 2021 roku Mikis Theodorakis, jedna z ikon współczesnej muzyki greckiej (także polityk i działacz na rzecz praw człowieka, więziony w okresie dyktatury „czarnych pułkowników”), odbył studia muzyczne w Paryżu (m.in. u Oliviera Messiaena) i tworzył ambitne dzieła koncertowe, jednak światową sławę przyniosła mu muzyka filmowa, zwłaszcza do Greka Zorby w reż. Michaela Cacoyannisa z 1964, z niezapomnianą tytułową rolą Anthony Quinna. Szczególną popularność zdobył taniec sirtáki kojarzony odtąd z ludową muzyką grecką, chociaż... w niej nie istniał (mimo że miał pierwowzory) – został wymyślony i opracowany na potrzeby filmowej sceny. Ścieżka Zorby obfituje w wiele pięknych, a mniej dziś pamiętanych motywów, które zestawi i przypomni ciekawa koncertowa suita.
Karnawałowy koncert poprowadzi pochodzący z Aten młody flecista Stathis Karapanos, znany na międzynarodowych estradach, aktywny także jako dyrygent. Muzyk o wszechstronnych zainteresowaniach sięga także po etniczne i niekonwencjonalne odmiany fletów. Ceniony solista i kameralista ma w dorobku prawykonania nowych utworów, a prezentowana suita z eksponowaną partią fletu jest nową aranżacją muzyki Theodorakisa, zrealizowaną przez Karapanosa (i z jego inicjatywy) wraz z Achilleasem Wastorem.
Bilety normalne: 50 zł / miejsce
Bilety ulgowe: 40 zł / miejsce
• przysługują uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom powyżej 70 roku życia oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką bądź orzeczonym stopniem niepełnosprawności
REGULAMIN SPRZEDAŻY BILETÓW ORAZ UCZESTNICTWA W WYDARZENIACH ARTYSTYCZNYCH na stronie www.sinfoniaiuventus.pl
Bilety: eBilet.pl, Polskie Radio – bilety 24 oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia.
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, polmic.pl
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców.