XVI Wokalna Bitwa Morska – KLANG vs. NORTH CAPE

  • Muzyka
  • Inne
  • 10
  • (0)0 głosów

Zespół Klang już od 15 lat jest zaangażowany militarnie w coroczne manewry pod kryptonimem „Kielecka Noworoczna Morska Bitwa na Głosy” (w skrócie KIE-N-MO-BI-NA-G). Chociaż brak jest oficjalnych potwierdzeń (ale – jak to na morzu – przecieki są), być może ćwiczenia te znajdują się w oficjalnym grafiku NATO. W tym roku na poligonie morskim w Pałacyku Zielińskiego formacja KLANG zmierzy się z jednostką specjalną NORTH CAPE.

Warto zauważyć, że – jak pokazują doniesienia prasowe – Klang wykazał się także dalekowzrocznością strategiczną i przewidując efekty efektu cieplarnianego, ustanowił port Rzeszów, będący jednocześnie jedynym łączącym Morze Bałtyckie, Czarne i Adriatyk. Tajemnicą poliszynela jest wspieranie przez zespół polskiego programu budowy lotniskowców i atomowych łodzi podwodnych.

Klang – męski zespół wokalny z Rzeszowa, związany ze sceną piosenki żeglarskiej, wyewoluował z Zespołu Reprezentacyjnego 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Przez ponad 25 lat działalności zespół stworzył charakterystyczny dla siebie styl, którego znakiem rozpoznawczym są utwory w aranżacjach a cappella. Specjalnością Klangu, poza tradycyjnymi pieśniami pracy i kubryku, są polskie utwory marynistyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonywane w autorskich aranżacjach. Zespół nie stroni też od wykorzystania tematyki marynistycznej jako pretekstu do zabawy z innymi nurtami muzycznymi. Ważnym uzupełnieniem repertuaru są programy adresowane do najmłodszych żeglarzy.

Historia zespołu North Cape zaczęła się od muzycznej fascynacji tradycyjnymi szantami, pieśniami morza i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-wieczni żeglarze. Za nią przyszła fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu. Kilka lat później, pojawiło się pragnienie sięgnięcia po trudniejszy technicznie, ale bardziej rozpoznawalny repertuar. Utwory znane z pierwszych miejsc list przebojów – ale także z telewizyjnych filmów, seriali i bajek – odżyły na nowo w wersji, w której nie pojawia się żaden instrument prócz ludzkiego głosu...

Na przestrzeni trzech dekad działalności, zespół North Cape nagrał trzy albumy studyjne, uczestniczył gościnnie w kilkunastu projektach muzycznych i kilkukrotnie wystąpił w programach telewizyjnych. Grupa nagrała również kilka teledysków, a jeden z nich – do utworu Ievann Polkka – zdobył dwie drugie nagrody w roku 2021 w ramach A cappella Video Awards (w kategoriach: najlepszy klip folkowy a cappella na świecie i najlepsze efekty wizualne w klipie a cappella). Oprócz występów na krajowych scenach, zespół North Cape koncertuje regularnie w Finlandii, Norwegii, Francji, Anglii, Holandii czy Niemczech. Grupa trzykrotnie gościła na największym festiwalu szantowo-folkowym w Europie, we francuskim Paimpol, a także na zlocie wielkich żaglowców w Breście. Od 2016 roku North Cape organizuje swój autorski festiwal “Szanty w Operze” na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu.

Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.