Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca

  • Kultura
  • Teatr
  • 9
  • (0)0 głosów

przedstawienie familijne

tekst - Leszek Kołakowski

adaptacja i reżyseria – Piotr-Bogusław Jędrzejczak

scenografia - Małgorzata Gałaś-Prokopf

muzyka - Jerzy Bielski

teksty piosenek - Jan Wołek

ruch sceniczny – Wojciech Kaproń

przygotowanie wokalne - Andrzej Wolski

plakat - Joanna Cypriak vel Czupryniak

zdjęcia - Bartek Warzecha

obsada:

Nosorożec – Mateusz Drozdowski

Wróbel – Agata Sobota

Samolot, Rybak II, Ptaki, Owoce – Zdzisław Reczyński

Nosorożka, Rybak I, Ptaki, Owoce – Anna Iwasiuta

Nosorożec II, Rybak III, Ptaki, Owoce – Andrzej Skorodzień


Nosorożec ma wielkie zmartwienie. Bo co z tego, że jest duży, silny, ma wspaniały róg na nosie (i w dodatku jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest ochroną), jeśli nie umie latać? Wydawałoby się, że dzięki swojej „gruboskórności” zniesie wszystko, tymczasem niefruwanie jest dla niego powodem do ciągłego smutku i płaczu. Postanawia zwierzyć się komuś ze swojego problemu. Czy ktoś mu pomoże? Czy ktoś rozweseli „pechowego” Nosorożca? Może wy, dzieci?

W tej ciepłej i zabawnej opowieści o Nosorożcu, który zamiast cieszyć się swoimi atutami, korzystać z nich i rozwijać, skupia się na tym, czego mu brak, a czym natura obdarzyła niektóre inne zwierzęta, autor – Leszek Kołakowski, jak na filozofa przystało, zawarł mądrą wskazówkę dotyczącą poczucia szczęścia w życiu.

Kołakowski napisał tę bajkę dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki, w 1966 roku. Jednak ówczesna PRL-owska cenzura doszukała się w niej „głęboko ukrytych”, szkodliwych znamion i nie dopuściła do wydania utworu, który po 20 latach został opublikowany w drugim obiegu, a dopiero w 2015 roku w pierwszym.

Nasza sceniczna adaptacja tej opowieści wzbogacona została znakomitymi piosenkami Jana Wołka, jednego z najlepszych, aktualnie piszących, poetów polskiej piosenki.

Premiera przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, uświetni obchody Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Czas trwania spektaklu - 50 min. (bez przerwy)

Premiera – 19 marca 2021

Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.
Najbliższe wydarzenia w Kielce