12. Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka

  • Mirosław Jacek Błaszczyk
  • Naji Hakim
  • Tomasz Orlow
  • Martin Sander
  • Muzyka
  • Klasyka
  • Symfoniczna
  • Sakralna
  • Organowa
  • Improwizacyjna
  • 20
  • (0)0 głosów

Międzynarodowy Dzień Muzyki – Mistrzowie Organów z Orkiestrą

XII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka

Na scenie muzycznej spotkają się wybitni artyści organów oraz Orkiestra PFB pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W ramach tego prestiżowego wydarzenia usłyszymy utwory takich mistrzów jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Robert Schumann, Felix Mendelssohn Bartholdy oraz improwizacje Tomasza Orlowa i kompozycje Naji Hakima.

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury Karola Stryji, to artysta o niezwykle bogatym dorobku. Jego umiejętności doskonalone były także w Los Angeles dzięki stypendium American Society for Polish Music. Błaszczyk ma na swoim koncie dyrekcję artystyczną kilku filharmonii, w tym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, Filharmonii w Białymstoku, Poznańskiej i Śląskiej. Koncertował na całym świecie, od Europy po Amerykę Północną i Azję, zdobywając uznanie za swoje interpretacje muzyki współczesnej oraz promowanie polskiej kultury muzycznej. Jest także profesorem sztuk muzycznych i członkiem Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Naji Hakim – organy Naji Hakim to francusko-libański organista, kompozytor i pedagog, urodzony w 1955 roku w Bejrucie. Jego edukacja muzyczna to studia u wybitnych nauczycieli, w tym Jeana Langlaisa i Jeana-Claude Henry'ego. W swojej karierze zdobył wiele międzynarodowych nagród, takich jak Nagroda André Capleta od Akademii Sztuk Pięknych w 1991 roku oraz pierwsza nagroda na Konkursie Kompozytorskim Muzyki Sakralnej w katedrze w Monako w 2009 roku. Hakim pełnił funkcję organisty tytularnego w bazylice Sacré-Cœur na Montmartre oraz w kościele Trójcy Świętej, gdzie zastąpił Oliviera Messiaena. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres muzyki instrumentalnej, symfonicznej i wokalnej.

Tomasz Orlow – organy Tomasz Orlow to uznany organista, improwizator i organmistrz, który ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego edukacja była kontynuowana w Robert-Schumann-Musikhochschule w Düsseldorfie, gdzie studiował improwizację organową. Orlow jest laureatem licznych konkursów organowych, w tym Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku i I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie. Jego praca doktorska dotyczyła improwizacji jako kreatywnej sztuki, a habilitacja – analizy zagadnień związanych z rekonstrukcją historycznych organów piszczałkowych. Orlow aktywnie koncertuje i prowadzi działalność pedagogiczną zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Martin Sander – organy Martin Sander, profesor organów w Hochschule für Musik w Detmold i Bazylei, to muzyk o szerokim międzynarodowym uznaniu. Studiował u takich mistrzów jak Ulrich Bremsteller i Harald Vogel. Jego wybitne osiągnięcia to zwycięstwa w konkursach ARD w Monachium, Bacha w Lipsku i Praskiej Wiosny. Sander koncertował na całym świecie, od Europy po Azję, USA i Brazylię, a także prowadził liczne kursy mistrzowskie. Jego współpraca z orkiestrami, takimi jak Berlińska Orkiestra Symfoniczna czy Bach-Collegium Stuttgart, zaowocowała wieloma nagraniami radiowymi i telewizyjnymi.

Program Koncert rozpocznie Martin Sander z utworami Mozarta, Schumanna i Mendelssohna Bartholdy'ego. Tomasz Orlow zaprezentuje improwizowaną Sonatę Symfoniczną na temat B-A-C-H, składającą się z trzech części: Allegro, Recitativo i Fuga finale. Po przerwie, Naji Hakim wraz z Orkiestrą PFB pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wykona Uwerturę Egmont op. 84 Ludwiga van Beethovena oraz V Koncert na organy, kotły i orkiestrę smyczkową autorstwa samego Hakima.

Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.