Spektakl "Mahagonny – Ein Songspiel / Afterparty" łączy klasyczne dzieło Weilla i Brechta z nową kompozycją Katarzyny Głowickiej, stanowiąc refleksję nad współczesnymi realiami życia w metropoliach oraz dążeniem do samopoznania w obliczu iluzji miejskiego życia. Bilety na spektakl Mahagonny – Ein Songspiel / Afterparty już w sprzedaży!
Mahagonny – Ein Songspiel / Afterparty informacje
Spektakl Mahagonny – Ein Songspiel / Afterparty składa się z dwóch części: MAHAGONNY – EIN SONGSPIEL (30 min, 6 songów) autorstwa Weilla i Brechta i AFTERPARTY Katarzyny Głowickiej- polskiej kompozytorki na stałe mieszkającej i pracującej w Holandii, do tekstów Bartosza FISZA Waglewskiego. Całość spektaklu utrzymana jest w konwencji songspielu, w którym historia jest opowiedziana poprzez songi i muzyczne interludia.
Nieobecnym, lecz głównym bohaterem spektaklu jest pełna złudzeń metropolitalna fałszywa utopia. Poznajemy postaci przed dotarciem do niej, w dążeniu do spełnienia wielkiego marzenia o lepszym życiu, a następnie podczas ucieczki z tego miejsca, w poszukiwaniu samego siebie. „Podróż ku” oraz „ucieczka od” odpowiada dwóm częściom spektaklu.
Kompozycja Weilla i Brechta miała być przestrogą przed wyimaginowanym miastem zepsucia u początków XX wieku, krytycznie opisywali nie tylko kapitalizm tamtych czasów, ale także skutecznie rozpoznali wykluczające mechanizmy społeczne, tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Nowa kompozycja Głowickiej i Waglewskiego spogląda na Mahagonny jako realny przykład miasta, w którym żyliśmy przez ostatnie dziesięciolecie. Kiedy niemal wiek po Brechcie i Weillu, po dwóch latach w izolacji spowodowanej pandemią, czując skutki pracy nie dającej satysfakcji, wiele osób podjęło decyzję o porzuceniu ułudy życia w wielkich aglomeracjach. Zaczęły się poszukiwania siebie i zadawanie osobistych pytań: o miejsce własnej przynależności, o tożsamość i cel. Odpowiedź Głowickiej i Waglewskiego na songi Weilla i Brechta jest zainspirowana historiami dzisiejszych warszawiaków i warszawianek – tych zastałych i tych przyjezdnych, tych z wyboru i tych z przymusu.