SALON POEZJI / EWA ZIĘTEK

  • EWA ZiĘtek
  • Kultura
  • Teatr
  • Dramat
  • Poezja
  • Literatura
  • 35
  • (0)0 głosów

Podczas 96. edycji Salonu Poezji, która odbędzie się w trzecią sobotę września, na scenie zagości Ewa Ziętek, znana aktorka Teatru Kwadrat. W programie znalazła się poezja Cypriana Kamila Norwida, a muzyczną oprawę zapewni Małgorzata Marciniak, utalentowana wibrafonistka związana z orkiestrą Teatru Muzycznego.

Ewa Ziętek jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie rozpoczęła swoją karierę aktorską. Już podczas studiów wystąpiła w takich spektaklach jak Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale w reżyserii Aleksandra Bardiniego oraz Fircyk w zalotach w reżyserii Andrzeja Łapickiego. Jej profesjonalny debiut miał miejsce w 1976 roku, kiedy zagrała w Mickiewicz – Młodość w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, na scenie Teatru Narodowego.

W kolejnych latach Ziętek występowała w wielu ważnych przedstawieniach, takich jak Płatonow, Sen srebrny Salomei, oraz Dekameron (wszystkie w reżyserii Adama Hanuszkiewicza), Dwa teatry (reż. Andrzej Łapicki), Kartoteka (reż. Kazimierz Kutz) i Romeo i Julia (reż. Ryszard Peryt). Grała również na scenach warszawskich teatrów, takich jak Teatr Rozmaitości, Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Teatr „Scena Prezentacje”, Teatr Kamienica, Teatr Palladium oraz Teatr Komedia.

Ewa Ziętek miała również okazję występować w Trenach Jana Kochanowskiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka w Teatrze Powszechnym w Radomiu oraz w 3 razy łóżko w reżyserii Piotra Dąbrowskiego w krakowskim Teatrze Komedia. Od roku 2000 jest związana z Teatrem Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, gdzie brała udział w przedstawieniach takich jak Mayday 2 (reż. Mieczysław Sławiński), Przez park na bosaka (reż. Tomasz Szafrański), Klub cmentarny i Okno na parlament (oba w reżyserii Mieczysława Sławińskiego). Obecnie można ją zobaczyć w Trzech sypialniach (reż. Andrzej Nejman) oraz Kłamstewkach (reż. Piotr Wawrzecki). Ziętek występuje również w monodramie Nieostrość widzenia w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, inspirowanym życiem Zofii Książek-Bregułowej.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1971 roku w Milionie za Laurę w reżyserii Hieronima Przybyła. Jej kariera filmowa obejmuje takie produkcje jak Wesele i Człowiek z marmuru (oba w reżyserii Andrzeja Wajdy), Trzeba zabić tę miłość (reż. Janusz Morgenstern), Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz (reż. Stanisław Bareja), Sztuka kochania (reż. Jan Bromski) oraz Wszyscy jesteśmy Chrystusami (reż. Marek Koterski). Jej ogromną popularność przyniósł występ w serialu Złotopolscy, gdzie wcielała się w postać Marty Gabriel. Można ją było zobaczyć także w Blisko, coraz bliżej, Alternatywach 4, a obecnie jest częścią obsady Barw szczęścia.

Małgorzata Marciniak, odpowiedzialna za muzyczną oprawę, jest wibrafonistką orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jej wykonania charakteryzują się wyjątkową precyzją i emocjonalnym ładunkiem, które wzbogacają każde wydarzenie artystyczne.

Prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak, wiceprezes Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, nadzoruje merytoryczną stronę Salonu Poezji. Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, założone w 1886 roku we Lwowie, to jedna z najstarszych instytucji naukowych w Polsce. Jego celem jest gromadzenie, dokumentowanie i popularyzowanie dorobku literackiego Adama Mickiewicza, a także organizowanie konferencji, odczytów i wydawanie publikacji literackich.

Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.