„Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Marty Streker to opowieść o toksycznej siostrzanej relacji w patriarchalnym świecie pełnym przemocy. Główne bohaterki, Balladyna i Alina, żyją dziecięcymi fantazjami o nieograniczonych możliwościach, wierząc, że czeka na nie królewicz na białym koniu, który przyniesie władzę, prestiż i uznanie. Te sztucznie wykreowane marzenia, choć wydają się niewinne, stanowią źródło tragedii, prowadząc ostatecznie do śmierci jednej z sióstr.
Spektakl obrazuje proces dojrzewania, stanowiąc zarazem studium siostrzanej miłości pełnej zazdrości i przemocy. W świecie „Balladyny”, wypełnionym brutalną rywalizacją, jawa miesza się ze snem, a wszelkie próby pozbycia się wstydliwej przeszłości prowadzą do kolejnych błędów. Jeśli poczucie winy mogłoby się zmaterializować, czyją przybrałoby postać?
Czas trwania: 80/90 minut
Spektakl rekomendowany dla widzów od 13. roku życia.
TW: śmierć, zabójstwo
_______
Przy okazji marcowego spektaklu „Balladyna” postanowiliśmy przyłączyć się do akcji pomocowej na rzecz Teatru w Czernihowie organizowanej przez Fundację Widowisk Masowych.
W sierpniu ubiegłego roku Narodowy Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Tarasa Szewczenki w Czernihowie został częściowo uszkodzony przez rosyjską rakietę. Mimo wielu zniszczeń, w tym uszkodzonego dachu, działa w podziemiu, by swoją sztuką wesprzeć mieszkańców miasta.
W czasie wojny teatry często pełnią funkcję znacznie wykraczającą poza tradycyjną funkcję miejsca przedstawień. Stają się one oazami kultury i sztuki, które pozwalają ludziom zapomnieć o wojennej rzeczywistości, choć na chwilę. Teatry, a zwłaszcza Narodowy Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Tarasa Szewczenki, pełnią rolę ośrodków informacyjnych i edukacyjnych.
Wiele teatrów zostało zniszczonych w wyniku rosyjskich bombardowań, ale na przykładzie tej zrzutki i możliwości odbudowy dachu chcemy pogłębić symbolizm nadziei i odrodzenia. Narodowy Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Tarasa Szewczenki w Czernihowie nawet w czasie wojny przypomina ludziom, że w najtrudniejszych czasach można zachować wiarę w lepsze jutro.
Bilety z frazą „+ wsparcie dla Teatru w Czernihowie” zawierają regularną cenę biletu, powiększoną o kwotę wsparcia dla Czernihowskiego Teatru. Na miejscu przed spektaklem możliwe będzie także dorzucenie się do puszki. Przekazane przez Was kwoty pomocowe zostaną w całości przekazane na rzecz zbiórki.