Seanse szkolne
Bilety: 14 zł
Kontakt: tel. 504 464 995, 792 425 488 (zapisy przyjmuje Marta Renik)
reżyseria: Daniela Volker
scenariusz: Daniela Volker
gatunek: dokument / biograficzny
produkcja: USA / Izrael / Polska /Wlk. Brytania / Niemcy 2024
czas trwania: 110 minut
ograniczenie wiekowe: od 15 lat
opis filmu:
Aktualny i przejmujący film dokumentalny, ukazujący historię Hansa Jürgena Hössa, 87 – letniego syna komendanta, który musi zmierzyć się z dziedzictwem pozostawionym przez swojego ojca. Kiedy Hans był małym chłopcem cieszył się szczęśliwym dzieciństwem w willi stojącej tuż za murami obozu w Auschwitz i nie zdawał sobie sprawy z tego co dzieje się w jego sąsiedztwie. W tym samym czasie żydowska wiolonczelistka Anita Lasker – Wallfisch dosłownie grała o swoje życie w obozie. Osiem dekad później Hans i Anita spotykają się w Londynie. W tym przejmującym spotkaniu uczestniczą też ich dzieci Kai Höss oraz Maya Lasker – Wallfisch.
Jak będzie wyglądała rozmowa czwórki bohaterów z tak odmiennym rodzinnym dziedzictwem i doświadczeniem życiowym? Ten historyczny moment, kiedy po 80 latach Hans i Anita spotykają się twarzą w twarz jest najważniejszym fragmentem filmu. Po raz pierwszy potomek jednego z największych zbrodniarzy wojennych spotyka ocalałego w tak prywatnym i intymnym otoczeniu, jakim jest londyński salon Anity. Razem z dziećmi, czwórka bohaterów zagłębia się w swoje jakże różne życiorysy …
„Cień komendanta” to także historia relacji córki z matką oraz ojca z synem, rozwijających się w cieniu wydarzeń w obozie w Auschwitz, które odcisnęły piętno nie tylko na tych dwóch rodzinach, ale miały wpływ na całe pokolenia. To opowieść o miłości, poczuciu winy, wybaczaniu, ale też nadziei, akceptacji i współczuciu.
Film przedstawia także oryginalne fragmenty z zapomnianej autobiografii Rudolfa Hössa napisanej krótko przed jego egzekucją. Rudolf Höss był komendantem zarządzającym obozem w Auschwitz od maja 1940 do listopada 1943 roku. Przez ten czas zaplanował i zorganizował śmierć ponad miliona Żydów.
Życie Hössa i jego rodziny zostało pokazane także w głośnym i nagrodzonym dwoma Oscarami filmie fabularnym „Strefa interesów”.