2024 Mazurki Jesień - Warsztat: ŚPIEW - Pieśni z Roztocza

  • Muzyka
  • Etno - folk
  • 2024 mazurki jesień
  • 5
  • (0)0 głosów

12.30 – 14.30 ŚPIEW - Pieśni z Roztocza


Prowadzi: Marta Graban-Butryn


Poziom: Dla wszystkich chętnych


Warsztaty poświęcone będą pieśniom z Roztocza. Muzyka ludowa tego zakątka Polski, w którym przenikały się różnorodne tradycje (polska, ukraińska, tatarska, żydowska, wołoska) jest przez etnomuzykologów uznawana za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie. Podczas zajęć poznamy wyjątkowe przykłady pieśni, zarówno obrzędowych, jak i lirycznych, przy czym pochylimy się także nad ich kontekstem, sytuacyjnością oraz stroną językową. Naukę pieśni opierać będziemy na dźwiękowych materiałach archiwalnych, jak również nagraniach pochodzących z badań własnych prowadzącej. Sięgniemy do repertuaru m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Janiny Chmiel, Janiny Pydo czy Teodora Stecyka. Poznamy zarówno pieśni polskie jak i ukraińskie, a wstępem do tej przygody będzie oczywiście praca z ciałem, oddechem i głosem za pomocą przystępnych ćwiczeń.


Marta Graban-Butryn - etnolożka, folklorystka, etnomuzykolożka, absolwentka Kulturoznawstwa

w UMCS (spec. folklorystyka i etnologia), stypendystka International Visegrad Fund oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka artykułów dotyczących obrzędowości rodzinnej Łemków, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Lemko Archive. Od wielu lat poznaje, śpiewa i gra muzykę tradycyjną Roztocza i Łemkowszczyzny. Uczestniczka wielu wypraw terenowych oraz przedsięwzięć muzycznych z udziałem wiejskich muzykantów i śpiewaków (Szkoła Suki Biłgorajskiej, Kapela Butrynów, Łemkowska Wiejska Kapela „Uherec”, Akademia Kolberga). Organizatorka i animatorka zarówno dużych międzynarodowych przedsięwzięć (m.in. Jarmark Jagielloński w Lublinie, Festiwal Muzyki Tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”), jak również warsztatów i spotkań dla lokalnej społeczności (praca instruktorska w dzielnicowym domu kultury, KGW Żurawie). Laureatka jubileuszowej Nagrody Okolicznościowej Prezydenta Miasta Lublin oraz Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego za pielęgnowanie i ochronę tradycji regionu.

Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.
Inne podobne wydarzenia