15.00 – 17.00 ŚPIEWY - Pieśni na mgliste jesienne dni
Prowadzi: Ewa Grochowska
Poziom: Warsztat dla wszystkich, na różnych poziomach (nie)zaawansowania w technice wokalnej i miłości do pieśni tradycyjnych
Wymagania: Wiek 15 +
Jesień to nie tylko długie wieczory, podczas których można godzinami śpiewać ballady i pieśni historyczne, awanturnicze, nowiniarskie i religijne, ale także chłodne, mroczne, mgliste poranki i krótkie dni. Jak spędzić je w dobrym nastroju? Można zacząć od śpiewania, które cieszy serce, ożywia ciało, rozjaśnia myśli. Będziemy śpiewać pieśni od Łowicza, przez Rawę Mazowiecką, Opoczno, podnóże Gór Świętokrzyskich, aż po krańce pustyni błędowskiej. Repertuar zostanie dobrany tak, by posmakować różnych aspektów technicznych posługiwania się głosem w mowie i śpiewie, od szeptu po majestatyczne, donośne pieśni weselne. Poszukamy balansu między estetycznym, emocjonalnym i społecznym kontekstem wykonania, posłuchamy siebie i innych, zastanowimy się, dlaczego ludzie śpiewają. Wszystko w praktyce, z niezbędną, minimalną dawką teorii.
Ewa Grochowska - skrzypaczka i śpiewaczka, w twórczości muzycznej czerpie ze źródeł muzyki i kultury tradycyjnej, w której się wychowała. Prowadzi badania poświęcone wykonawstwu śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazowi międzypokoleniowemu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (2000-2013), Stanisława Głaza, Stanisława Witkowskiego (2013-2022), Janiny Chmiel, Marii Kowalik, Karoliny Demianiuk. Miłośniczka dawnego wiejskiego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem” – uczy się tego od wiejskich śpiewaczek w Polsce, na Ukrainie i Białorusi od 1999 roku. Dzieli się tym doświadczeniem podczas warsztatów, które prowadzi od 2004 roku. Członkini i współtwórczyni zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, PoMore TanzOrkiestra, Boygn Trio, Kwadryl, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń, Bujne Ziele, Polesie_PL. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018). Doktorka nauk humanistycznych.