MISTRZ I MAŁGORZATA

  • Anna Ścigalska
  • Arkadiusz Pyć
  • Grzegorz Kucias
  • Inga Gołębiowska
  • Jerzy Grzechnik
  • Joanna Pałucka
  • Katarzyna Granecka
  • Magdalena Dąbkowska
  • Maksymilian Więckowski
  • Mariusz Czajka
  • Mateusz Jakubiec
  • Mirosław Konarowski
  • Natasza Urbańska
  • Patryk Rymanowski
  • Kultura
  • Teatr
  • Dramat
  • Satyra
  • Fantasy
  • Romans
  • Teatr muzyczny
  • 10
  • (0)0 głosów

Spektakl „Mistrz i Małgorzata” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa stanowi jedno z najbardziej przejmujących widowisk teatralnych, które sięgają do głębin ludzkiej natury i otaczającego świata, łącząc w sobie elementy groteski, magii oraz filozoficznych refleksji. Ta adaptacja powieści przenosi widza do Moskwy lat 30. XX wieku, gdzie pojawia się tajemniczy Woland, postać szatana i jego dziwaczna świta, konfrontując bohaterów z ich najgłębszymi lękami i pragnieniami.

Michaił Bułhakow i Jego Epoka

Michaił Bułhakow tworzył swoje dzieła w czasach pełnych napięć i opresji. W rzeczywistości, gdzie Stalin sprawował absolutną władzę, bolszewicy narzucili społeczeństwu „nowy ład”, podporządkowując wszelkie przejawy życia artystycznego i publicznego ścisłej cenzurze. Bułhakow zmagał się z narastającym terrorem, a jego twórczość była formą wyrazu niezgody i buntu przeciwko narzuconym restrykcjom. Powieść „Mistrz i Małgorzata” była dla niego ucieczką do świata wyobraźni, gdzie magia i realizm współistnieją, a także głosem w obronie artystycznej wolności.

Główne Postacie i Tematy

Centralne postacie spektaklu to Mistrz i Małgorzata – bohaterowie, którzy w obliczu tyranii i totalitarnego zła podejmują walkę o miłość, wolność i prawdę. Mistrz, literacki alter ego Bułhakowa, pisze powieść o Jezusie i Piłacie, próbując w ten sposób przywołać obraz dobra w świecie pełnym przemocy i nienawiści. Jest to symboliczne nawiązanie do chrześcijańskiego motywu miłości bezwarunkowej, nieustępliwego poszukiwania prawdy i odwagi w walce z represjami.

Małgorzata, pełna odwagi i determinacji, gotowa jest przejść przez piekło, aby odzyskać ukochanego. Jej postać symbolizuje emancypację i ostateczne wyzwolenie przez miłość. Przemiana Małgorzaty w wiedźmę, jej odważne kroki w świecie „piątego wymiaru” – alternatywnej rzeczywistości, stanowią dla widzów podróż w głąb jej emocji i nieposkromionej woli. W świecie tym czas i przestrzeń przestają obowiązywać, a symboliczne znaczenie miłości i wolności staje się kluczowe.

Woland i Jego Świta

Obecność szatana – Wolanda – i jego osobliwej świty: Korowiowa, Behemota, Azazella i Helli, wprowadza do spektaklu nutę surrealizmu i humoru, będącego jednocześnie ostrą satyrą na życie w Związku Radzieckim. Woland, nie czyniąc żadnego zła, obnaża hipokryzję, chciwość i służalczość mieszkańców Moskwy. Ten demoniczny świat staje się lustrem dla wad i przywar społeczeństwa, które zostało sparaliżowane strachem i podporządkowane totalitarnej machinie.

Wielowymiarowe postacie – Korowiow, z jego ironicznym poczuciem humoru, Behemot, czarny kot o niepokojącej inteligencji i sarkastycznej naturze, oraz Azazello, wyrachowany i nieustępliwy – tworzą razem obraz potęgi zła, które w świecie bez wartości moralnych staje się ironicznym nauczycielem. Każda z tych postaci posiada unikalne cechy, które ujawniają się w najbardziej absurdalnych i niespodziewanych sytuacjach, dostarczając widzom zarówno rozrywki, jak i refleksji nad ludzką naturą.

Niezwykła Scenografia i Efekty Specjalne

Spektakl wzbogacony jest o imponujące efekty wizualne, które przenoszą widza w czasoprzestrzeń między Moskwą a Jerozolimą, między rzeczywistością a fantazją. Scenografia przedstawia realistycznie ponurą Moskwę stalinowską, zestawioną z mistycznym światem biblijnym oraz koszmarną groteską balu u Wolanda. Bal Pełni Księżyca to jedna z najważniejszych scen, pełna rozmachu i niezwykłych postaci, które ilustrują zło w jego najczystszej formie.

Utwór, w którym występuje wieloosobowa obsada, tworzy dynamiczny spektakl, przesiąknięty symboliką i mocnymi emocjami. Każdy gest, dialog i ruch sceniczny są precyzyjnie dopracowane, co podkreśla monumentalność tej adaptacji. Tancerze i wokaliści tworzą wielowymiarową, mroczną atmosferę, wciągając widza w świat pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, iluzji i zaskakujących wątków.

Artystyczne Wyzwanie i Refleksja

Reżyser spektaklu, Janusz Józefowicz, doskonale uchwycił nie tylko narrację Bułhakowa, ale również jego przesłanie. Ostateczne słowa Bułhakowa przed śmiercią – „żeby wiedzieli... żeby wiedzieli” – brzmią jak wołanie o pamięć i przestrogę dla przyszłych pokoleń. Józefowicz stara się przekazać widzom, że w czasach ciemności zawsze można odnaleźć światło. Ta sztuka jest hołdem dla artystycznej wolności i człowieka, który odważył się mówić prawdę w świecie kłamstwa.

Spektakl „Mistrz i Małgorzata” przypomina o tym, co najważniejsze – o nieustępliwości w dążeniu do miłości, prawdy i wolności. W czasach, gdy cenzura i opresja miały prześladować każdego, kto myślał inaczej, Bułhakow odnalazł sposób na opowiedzenie swojej historii. Ta inscenizacja stanowi hołd dla jego niezłomności i geniuszu, a także wyraz artystycznej odwagi, z jaką reżyser i cały zespół podjęli się zadania oddania tej niezwykłej opowieści.

Obsada:

Małgorzata – Natasza Urbańska, Wiktoria Kostrzewa, Katarzyna Granecka

Mistrz – Rafał Drozd

Woland – Mirosław Konarowski, Janusz Józefowicz

Korowiow – Mariusz Czajka, Mateusz Jakubiec

Behemot – Arkadiusz Pyć

Azazello – Paweł Orłowski

Hella – Katarzyna Granecka, Magdalena Dąbkowska, Wiktoria Kostrzewa

Iwan Bezdomny – Mateusz Jakubiec, Maksymilian Więckowski

Piłat – Piotr Halicki, Patryk Rymanowski

Ha-Nocri – Jerzy Grzechnik

Kajfasz – Wojciech Gierlach, Patryk Rymanowski

Berlioz/Bufetowy – Sławomir Olszewski

Annuszka – Katarzyna Zając, Weronika Stańkowska

Czastuszki – Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Grzegorz Kucias, Stefan Każuro

Łatuński/Popławski – Robert Kowalski

Konferansjer/Lichodajew – Paweł Pabisiak

Natasza – Wiktoria Kostrzewa, Inga Gołębiowska

Nikanor/Baron Maigel – Jerzy Łazewski

Bufetowa/Pielęgniarka – Beata Urbańska-Barczak

Dzieci – Pola Niemirska, Amelia Szymczyk, Gustaw Michoń, Filip Rutkowski

Wokaliści – Gabriela Coutinho, Wiktoria Kostrzewa, Mariola Napieralska, Patrycja Sadowska, Weronika Stańkowska, Jakub Kamiński, Bartek Ledwan, Maksymilian Więckowski

Tancerze – Inga Gołębiowska, Aleksandra Kosińska, Pat

Nie ponosimy odpowiedzialności za zmiany w programie ani za opisy sporządzone na podstawie informacji zebranych z ogólnodostępnych źródeł. Zalecamy, aby wszystkie warunki, ceny, program oraz szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia weryfikować bezpośrednio u organizatorów.