MIASTO W KINIE
Architektura i urbanistyka w dokumencie filmowym
W nowym cyklu Kina Światowid będziemy przyglądać się miejskiemu pejzażowi: jego przemianom, wariacjom, twórcom i historiom. Raz w miesiącu zabierzemy Was w audiowizualną podróż przez urbanistyczne peryferie, zgłębimy nieznane opowieści, zajrzymy tam, gdzie nie byliśmy nigdy wcześniej i tam, gdzie jesteśmy każdego dnia. Zatrzymamy się i porozmawiamy o tym, co nas w miastach zachwyca, niepokoi, inspiruje. Zawsze w najlepszym towarzystwie zaproszonych gości i gościń. Towarzyszyć nam będą: architektki, achitekci, eksperci i ekspertki, osoby pisarskie, reporterskie, twórcy i twórczynie.
Kino w mieście zaprasza na MIASTO W KINIE.
Cykl we współpracy z Kolektywem antyRAMA, współorganizatorem festiwalu FILM+MIASTO
Partnerzy cyklu: Miasto Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
7.11.2024 | CZW | 19.00
„Raj utracony. Historia znikania”, reż. Andy Howlett | 2021 | Wielka Brytania | film dokumentalny | 84 min | po seansie spotkanie z Filipem Springerem
Biblioteka Centralna w Birmingham powstała w 1973 roku jako jeden z elementów nigdy nie ukończonego modernistycznego projektu przebudowy centrum miasta – kompleksu Paradise Circus. Na początku XXI wieku, gdy historycy architektury i aktywiści obwołali gmach projektu Johna Madina jednym z najznakomitszych przykładów brytyjskiego brutalizmu, włodarze Birmingham planowali już jego wyburzenie, głośno mówiąc o nim jako o szkaradnej skazie na miejskiej przestrzeni.
Film Andy’ego Howletta rozpoczyna się w momencie, gdy wyrok na budynek już zapadł. To próba szerokiej, wieloaspektowej analizy miejsca biblioteki tak w urbanistycznym i społecznym krajobrazie Birmingham, jak i w kulturowej i politycznej historii Wielkiej Brytanii oraz świata. W rzeczowy i zabawny sposób, w formie czerpiącej między innymi z poetyki wideoeseju czy vloga, reżyser wskazuje zarówno na zalety, jak i wady budynku, starając się przy tym odpowiedzieć na pytanie: czy to, że uznano go za brzydki, jest wystarczającym argumentem, by zniknął na zawsze z naszych oczu?
Filip Springer
Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012).
Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.
Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Mieszka i pracuje w Warszawie. (filipspringer.com)